Alternatywy nikotynowe – rodzaje i najważniejsze informacje

Alternatywy nikotynowe – rodzaje i najważniejsze informacje

Moda na palenie tytoniu powoli odchodzi już do lamusa. Nieprzyjemny zapach, osypujący się popiół, zniechęcający posmak w ustach czy trudne do usunięcia przebarwienia – wszystko to sprawia, że użytkownicy klasycznych papierosów całkowicie z nich rezygnują albo przerzucają się na e-papierosy i inne alternatywy tytoniowe. Czym są? Czy warto zastąpić nimi papierosa? W naszym poradniku znajdziesz wszystko, co trzeba o nich wiedzieć! 

E-papieros czy waporyzator – na czym polega różnica? 

Szukając alternatyw dla tytoniu można zauważyć, że na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane urządzenia, które pozwalają palić w nowoczesny sposób. Dzięki nim możliwa jest rezygnacja ze stosowania suszu bez konieczności całkowitego odrzucenia nikotyny – ta metoda pozwala na stopniowe odchodzenie od regularnego zażywania. Rzucanie palenia przy użyciu e-papierosów przedłuża cały proces, ale ryzyko powrotu do regularnego palenia tradycyjnych papierosów staje się dużo mniejsze. Skoro już wiadomo, że istnieją różne urządzenia, to co wynika z tej odmienności? 

E-papierosy to, innymi słowy, podgrzewacze tytoniu. Jak wskazuje nazwa, służą one do podnoszenia temperatury suszu, jednak nie używa się ich z klasycznymi papierosami. Do podgrzewaczy przeznaczone zostały specjalne naboje tytoniowe o innym składzie. Co ważne, e-papieros niczego nie spala, więc podczas korzystania z niego nie wydzielają się szkodliwe substancje znajdujące się w dymie. Nie powstaje też nieprzyjemny zapach. 


Waporyzator to z kolei urządzenie podgrzewające wkład z płynnym aromatem. Osoba wapująca wdycha powstający w ten sposób dym, dużo mniej szkodliwy dla organizmu niż produkty uboczne spalania tytoniu. Liquidy do waporyzatorów mogą zawierać nikotynę, ale nie jest to konieczne. 

Czy e-papierosy i inne alternatywy nikotynowe są zdrowe? 

W perspektywie zażywania tytoniu poprzez palenie klasycznych papierosów korzystanie z alternatyw jest mniej szkodliwe. Dzieje się tak z uwagi na ilość wydzielanych w trakcie spalania substancji smolistych. W dymie z tradycyjnego papierosa znajduje się ich kilka razy więcej, a do tego, jak już wspomniano, waporyzatory wcale nie muszą zawierać nikotyny. Wiele osób decydujących się na ograniczenie palenia, wybiera e-papierosy i inne alternatywy nikotynowe, żeby stopniowo całkiem z nich zrezygnować. 

E-papierosy – ważne informacje dotyczące zakupu 

Chodząc po centrach handlowych, nietrudno zauważyć, że w wielu miejscach znajdują się stanowiska z popularnymi brandami e-papierosów oraz niezbędnymi akcesoriami. Sprzedaż tego rodzaju asortymentu możliwa jest stacjonarnie i coraz więcej sieci decyduje się na współpracę. Dzięki temu dostępność urządzeń oraz liquidów stale rośnie, także w mniejszych miejscowościach. 

Jak kupować e-papierosy przez internet? 

W związku z powyższym może pojawić się pytanie, czy zakup e-papierosów jest dostępny przez internet. Odpowiedź brzmi: nie. Z uwagi na ograniczenia wynikające z ustawy oraz przepisów Unii Europejskiej, dostęp do wyrobów tytoniowych mogą mieć jedynie osoby pełnoletnie. E-papierosy, waporyzatory oraz inne produkty związane z korzystaniem z urządzeń do palenia zaliczają się do tej kategorii. Oznacza to, że sprzedawca zobowiązany jest zweryfikować wiek kupującego. W sklepie stacjonarnym wystarczy okazanie dowodu osobistego, jednak podczas zakupów przez internet nie można uzyskać niepodważalnej pewności co do wieku klienta. Wiele sklepów decyduje się na umieszczenie swojej oferty online, gdzie kupcy mogą się z nią zapoznać, a następnie udać do punktu sprzedaży stacjonarnej. 

Prawne ograniczenia korzystania z e-papierosów 

Podobnie jak w przypadku zakupu, również korzystanie z e-papierosów jest ograniczone prawnie. W dużym uproszczeniu: z waporyzatorów i e-papierosów korzystać można tylko tam, gdzie dopuszcza się palenie tradycyjnego tytoniu. Nie wolno więc stosować ich w budynkach użyteczności publicznej, na przystankach oraz w lokalach gastronomicznych, o ile nie mają wydzielonej strefy dla palących.