Jak wybrać najlepszy rekuperator?

Jak wybrać najlepszy rekuperator?

Efektywnie działający system wentylacyjny to element konieczny w każdym budynku. Nieskuteczna wentylacja stanowi bowiem jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się wilgoci lub pleśni na ścianie, czyli zanieczyszczeń, który w sposób bezpośredni oddziałują na zdrowie i komfort życia osób przebywających w takich przestrzeniach. To sprawia, że nikogo nie trzeba już dziś przekonywać o tym, jak ważne jest uwzględnienie w projekcie budynku nowoczesnego systemu wentylacyjnego, jakim jest rekuperacja. Wciąż pojawia się jednak dylemat, jaką konkretnie wentylację mechaniczną wybrać i czym kierować się, poszukując odpowiedniego rekuperatora do budynku. W tym artykule poznasz kilka kluczowych parametrów technicznych rekuperacji, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze optymalnego urządzenia. 

Na czym polega rekuperacja?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która okazuje się dziś najefektywniejszym i najbardziej zrównoważonym rodzajem systemu wentylacyjnego szeroko stosowanym w nowoczesnym budownictwie. Urządzenie to zapewnia bowiem świeże i czyste powietrze bez względu na aktualną temperaturę czy warunki atmosferyczne, a za prawidłową wymianę powietrza odpowiada rekuperator, czyli podstawowy element tego systemu. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne filtrowanie nawiewanego powietrza z drobnoustrojów, alergenów czy szkodliwego smogu. Ponadto rekuperator odzyskuje ciepło z wywiewanego powietrza, co sprawia, że urządzenie jest energooszczędne i pozwala znacząco zredukować koszty ogrzewania budynku. 

Kryteria wyboru odpowiedniego rekuperatora

W przypadku rekuperacji liczba parametrów technicznych i zmiennych, jakimi wyróżniają się poszczególne dostępne na rynku centrale, okazuje się naprawdę duża. Szeroki wybór możliwych rozwiązań może przysparzać dylematów, a inwestycja ta wymaga solidnego przemyślenia. Poniżej znajdziesz kilka istotnych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rekuperatora do Twojego budynku. 

Wydajność

Wydajność rekuperatora, czyli ilość powietrza na m³/h, jest zależna od liczby domowników oraz pomieszczeń. Według zaleceń unijnych optymalna wartość dostarczanego powietrza powinna wynosić 20-30 m³/h na mieszkańca (do każdego pokoju). Taką samą ilość powietrza należy usunąć z tzw. pomieszczeń brudnych/mokrych (łazienka, toaleta, kuchnia). To oznacza, że w przypadku czteroosobowej rodziny mieszkającej w domu o metrażu 150-200 m² najlepiej sprawdzi się centrala o wydajności 350 m³/h. 

Montaż 

Decydując się na zastosowanie rekuperacji w budynku, należy uprzednio dobrze przemyśleć kwestię montażu urządzenia, w tym przede wszystkim: 

  • w jakim miejscu ma zostać zamontowany rekuperator (np. czy będzie to poddasze, czy pomieszczenie w budynku gospodarczym);
  • jaką powierzchnię ma budynek, co determinuje sposób montażu (podsufitowy, podłogowy lub ścienny); 
  • jaki układ króćców przyłączeniowych należy zastosować (od góry lub z boku). 

Klasy energetyczne rekuperatora

Informację o klasie energetycznej rekuperatora można odszukać na etykiecie energetycznej, która najczęściej znajduje się w karcie produktu lub w instrukcji obsługi urządzenia. Na klasę energetyczną składa się odzysk ciepła, a także zużycie prądu. Klasa A i A+ świadczy o wysokiej efektywności sprzętu, dlatego podczas wyboru rekuperatora warto poszukiwać urządzeń oznaczonych właśnie tym symbolem.

Wymiennik ciepła w rekuperatorze

Podział poszczególnych rekuperatorów obejmuje również rozróżnienie ze względu na rodzaj wymiennika ciepła użytego do ich konstrukcji. Jest to bardzo ważna część budowy rekuperatora, ponieważ to właśnie od niej zależy sprawność odzysku urządzenia. Podstawowy podział wymienników ciepła obejmuje trzy rodzaje tego elementu: 

  • wymienniki obrotowe;
  • wymienniki krzyżowe;
  • wymienniki przeciwprądowe. 

Wybór odpowiedniego rekuperatora powinien być zatem przeanalizowany z uwzględnieniem najważniejszych parametrów technicznych. Jeśli nie posiadasz zaawansowanej wiedzy na ten temat, warto przed decyzją o zakupie skonsultować się z doświadczonym instalatorem, który doradzi rozwiązanie optymalne z punktu widzenia Twojego mieszkania.