Na czym polega coworking?

Na czym polega coworking?

Nie każdy jest stworzony do pracy pięć dni w tygodniu, po osiem godzin. Dla niektórych elastyczność czasu jest równie ważne, co miejsce, w którym wykonują swoje obowiązki. Co więcej, zależy im na powiększaniu swojej sieci kontaktów. Idealną opcją spełniającą wszystkie te potrzeby jest coworking (Wrocław). Na czym polega? I czy jest dla każdego?

Jak działa coworking Wrocław?

Coworking wiąże się z wykonywaniem swoich obowiązków na przestrzeni dzielonej z osobami spoza struktur firmy. Pracować można indywidualnie lub w zespołach. Firmy oferujące tego typu pomieszczenia, dostosowują ich wyposażenie do potrzeb swoich klientów. Tak więc na miejscu zastaniemy biurka, krzesła, wi-fi, toaletę, aneks kuchenny, ekspres do kawy, czy czajnik. Dzięki temu zakładając i prowadząc swoją działalność gospodarczą, do kosztów jej utrzymania nie trzeba dodawać zakupu niezbędnego sprzętu biurowego. Oczywiście nie dotyczy to laptopów, telefonów, tabletów czy innych urządzeń elektronicznych.

Coworking (Wrocław) tworzy świetne okazje do poznawania osób spoza swojej branży, a co za tym idzie kreowania szans na zaskakujący rozwój swojej firmy. W jednym miejscu można spotkać specjalistów z działu IT, zarządzania, PR, e-commerce i wielu innych. W ten sposób można przyspieszyć wszelkie procesy konieczne wykonania danego projektu. Nie tylko znajdziemy potencjalnych współpracowników, ale również klientów. Robiąc dobre wrażenie, popychamy do przodu marketing szeptany, mający dużą skuteczność w większości branż.

Czy coworking (Wrocław) jest dla każdego?

Coworking powinien przede wszystkim stanowić przestrzeń wspomagającą wykonywanie swoich obowiązków, a nie rozpraszającą. W związku z tym to rozwiązanie będzie mniej lub bardziej korzystne w zależności od indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz planów biznesowych danych firm i przedsiębiorców.

Z coworkingu (prócz wspomnianych wcześniej freelancerów oraz firm różnych branż i rozmiarów) skorzystają w dużej mierze działalności znajdujące poza lokalizacją docelową. Co to znaczy? Przykładem może być firma z Wielkiej Brytanii, która postanawia rozpocząć działania na rynek zagraniczny, w tym Polskę. Aby obniżyć początkowe koszta rozwoju, decyduje się na outsourcing pracowników. Zamiast wynajmować biuro na niedoprecyzowaną liczbę podwładnych, może powoli (ale sprawnie) budować swój zespół z użyciem przestrzeni coworkingowych. Zarząd firmy nie musi się martwić o transport wspomnianego wcześniej wyposażenia biurowego, ani takie udogodnienia jak ekipa sprzątająca czy gorące napoje. To wszystko zapewnia im właściciel pomieszczeń do coworkingu. 

W razie potrzeby tego typu placówki posiadają również biura serwisowane, które urządzane są pod konkretne wymagania klienta. Wynajmujący zapewnia odpowiednią liczbę oraz układ biurek i krzeseł, projektor, tablice korkowe, artykuły biurowe i inne wyposażenie, o które poprosi najemca. Nie trzeba martwić się o ich dostawę i zamontowanie – wszystkim zajmie się właściciel biura.

Coworking to oszczędność czasu, pieniędzy oraz nerwów. Stanowi ciekawą alternatywę zarówno dla freelancerów, jak i właścicieli mniejszych i większych firm lokalnych oraz zagranicznych. Tworzy okazje do networkingu i budowania wartościowych sieci kontaktów.