Sytuacje, w których można ubiegać się o odszkodowanie komunikacyjne

Sytuacje, w których można ubiegać się o odszkodowanie komunikacyjne

Niemal każdy z nas miał styczność z wypadkami komunikacyjnymi – w charakterze świadka lub uczestnika. Nie zmienia to faktu, że nie zawsze mamy pewność, jak zachować się w takiej sytuacji. Częstą przyczyną wątpliwości jest także kwestia odszkodowania. W naszym poradniku przychodzimy z wyjaśnieniem, co robić, by uzyskać odszkodowanie komunikacyjne. Gdańsk jest jednym z miast, gdzie nietrudno znaleźć prawnika specjalizującego się w tematyce odszkodowawczej, dlatego podpowiemy też, kiedy warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. 

Odszkodowania komunikacyjne – co to jest? 

Kiedy dochodzi do wypadku, każda osoba poszkodowana może liczyć na wypłacenie odszkodowania. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której doszło do uszkodzenia rzeczy materialnej, jak i poniesienia urazu. Prawo od odszkodowania komunikacyjnego obejmuje również osoby, które w wyniku wypadku utraciły bliską osobę. Dokładna odpowiedzialność uzależniona jest do miejsca zdarzenia i rodzaju zajścia. Zanim więc zostanie złożony wniosek o rekompensatę, warto skontaktować się z kancelarią specjalizującą się w sprawach o zadośćuczynienie. Odszkodowania komunikacyjne (Gdańsk) nie stanowią w większości sytuacji problemu i staranie o nie należy do mniej uciążliwych, jednak bardziej skomplikowane sprawy mogą wymagać specjalistycznej porady prawnej. 

Wypadek, kolizja, potrącenie – kiedy starać się o rekompensatę

Jak już zostało wspomniane, starania o rekompensatę są możliwe w każdej sytuacji, kiedy w wyniku wypadku mamy do czynienia z osobą poszkodowaną. Co ważne, prawo to nie jest związane z kategorią zdarzenia, a z jego skutkami. Co za tym idzie, nie ma większego znaczenia, czy doszło do kolizji, potrącenia czy jakiegokolwiek innego zachowania. Dużo istotniejszy jest rodzaj szkody. O czym może być mowa? 

  • Szkoda osobowa – jak wyjaśniono wcześniej dotyczy uszczerbku na zdrowiu. Do tej klasyfikacji zalicza się nie tylko trwałe lub tymczasowe uszkodzenie ciała, ale także poniesiona w wypadku śmierć. W takiej sytuacji o zadośćuczynienie mogą starać się bliscy ofiary.
  • Szkoda rzeczowa – w tym przypadku chodzi o uszkodzenia materialne, mogą one dotyczy środka komunikacji oraz przedmiotów, które znajdowały się wewnątrz w trakcie wypadku, a w jego wyniku zostały uszkodzone lub zniszczone. 

Warto również w tym miejscu zaznaczyć, że istnieją dwa rodzaje zadośćuczynienia, o jakie może starać się poszkodowany i jego rodzina. Pierwszym jest jednorazowa wypłata rekompensaty, drugim stała renta, jeśli w wyniku wypadku doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu. 

Co robić, by uzyskać odszkodowanie (Gdańsk) 

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – osobą odpowiedzialną za szkodę jest sprawca wypadku. Jednak wypłata zadośćuczynienia nastąpić może ze środków ubezpieczyciela, u którego ten ma wykupioną polisę OC. W razie jej braku poszkodowany zwraca się do Krajowego Funduszu Odszkodowań. Tam pomoc uzyska również poszkodowany, kiedy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Te sprawy bywają nieco bardziej angażujące, dlatego – szczególnie kiedy w grę wchodzi duża szkoda i wysoka rekompensata – warto skorzystać z pomocy specjalisty, zajmującego się prawem odszkodowawczym.