Sprawdź, jakie normy musi spełniać wentylacja domowa!

Sprawdź, jakie normy musi spełniać wentylacja domowa!

Sprawnie działająca wentylacja domowa to jeden z najważniejszych aspektów branych pod uwagę podczas projektowania budynków mieszkalnych. Dostęp do świeżego powietrza powinien mieć każdy z domowników, bez względu na to, w jakim pomieszczeniu się znajduje. Przed projektantami stoi więc wyzwanie połączenia funkcjonalności systemu wentylacji domowej wraz z normami, których bezapelacyjnie musi ona przestrzegać. Na konsekwencje niesprawnej cyrkulacji powietrza nie trzeba długo czekać. Już po kilku dniach można je zaobserwować zarówno w mieszkaniu, jak i w samopoczuciu domowników. Sprawdź, jakie normy musi spełniać wentylacja w domu, tak aby zapewniała wszystkim osobom komfortowe warunki we własnych czterech ścianach!

Jak rozpoznać, że wentylacja w domu nie działa tak, jak powinna?

Dobrze funkcjonująca wentylacja przyczynia się nie tylko do usuwania nadmiaru wilgoci z wnętrza pomieszczeń, ale również ma wpływ na samopoczucie domowników. W przypadku rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej, możliwe jest nawet skuteczne oczyszczanie nawiewanego powietrza z zanieczyszczeń (np. cząsteczek smogu) oraz z niektórych alergenów. Nie zawsze jednak system odpowiadający za wymianę powietrza działa tak, jak powinien. Po czym poznać, że wentylacja nie spełnia swojej funkcji?

Najczęstszym i jednym z pierwszych z zauważalnych objawów niesprawnego systemu wymiany powietrza, jest pojawienie się pleśni lub grzyba na ścianach. Ich wykrycie może być czasami problematyczne, ponieważ w pierwszej kolejności wykwity znajdują się w narożnikach na suficie, gdzie zasłonięte są przez wysokie meble. Pleśń oraz grzyby są wyjątkowo niebezpieczne – nie tylko pogarszają stan ścian w budynku, ale także w dłuższej perspektywie wpływają negatywnie na zdrowie domowników.

Następnym, charakterystycznym objawem niesprawnej wentylacji jest problem z ciągle zaparowanymi szybami. Dzieje się tak, ponieważ para wodna, powstająca np. podczas gotowania, nie może znaleźć miejsca ujścia i osiada się na szkle. Czasami szyby parują podczas wyjątkowo siarczystych mrozów, jeśli jednak ta sytuacja ma miejsce również latem, istnieje duża szansa, że przyczyną jest źle działająca wentylacja.

Normy dotyczące wentylacji domowej

O jakie normy należy w takim razie zadbać, tak aby wentylacja domowa działała efektywnie? Każdy projektant związany z tworzeniem systemów odpowiadających za wymianę powietrza, z pewnością jest zaznajomiony z normą PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania. W tym dokumencie znajduje się spis sumy strumieni powietrza usuwanego z poszczególnych pomieszczeń. Poniżej znajdziesz spis najważniejszych wartości tych strumieni:

  • w kuchni, w której znajduje się okno zewnętrzne oraz kuchenka gazowa lub węglowa – 70 m3/h;
  • w kuchni, w której znajduje się okno zewnętrzne oraz kuchenka elektryczna – 30 m3/h w mieszkaniu zamieszkałym przez max. 3 osoby, – 50 m3/h w mieszkaniu zamieszkałym przez więcej niż 3 osoby;
  • w kuchni, w której nie ma okna zewnętrznego, ale znajduje się kuchenka elektryczna – 50 m3/h;
  • w kuchni, w której nie ma okna zewnętrznego, ale znajduje się kuchenka węglowa (konieczne jest również zamontowanie wentylacji mechanicznej) – 70 m3/h;
  • w łazience, w której znajduje się również WC lub nie – 50 m3/h;
  • w osobnym WC – 30 m3/h;
  • w pomieszczeniu, w którym nie znajduje się ani jedno okno zewnętrzne – 15 m3/h;
  • w pokoju nieprzynależącym do kuchni, łazienki lub WC oraz w przypadku pokojów znajdujących się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jedno- lub wielorodzinnym – 30 m3/h.