Czyszczenie wentylacji w Dolnośląskim – co warto o nim wiedzieć?

Czyszczenie wentylacji w Dolnośląskim – co warto o nim wiedzieć?

Czyszczenie wentylacji jest niezwykle ważne dla każdego właściciela budynku lub innego rodzaju powierzchni wielkopowierzchniowe, w której przebywają pracownicy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ nieczyszczona wentylacja jest zagrożeniem dla ich zdrowia, a nawet życia. Sprawna i czysta wentylacja to dbałość o zdrowie pracowników, a także o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. 

Na rynku dostępnych jest wiele firm, które zajmują się profesjonalnym czyszczeniem wentylacji. Jednak którą z nich wybrać? Czy w województwie Dolnośląskim znajdziemy godną polecenia firmę? W poniższym tekście zamieszczamy kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać mądrze. 

Jeśli prowadzisz działalność w województwie dolnośląskim, to doskonale powinieneś wiedzieć, że prawo zobowiązuje Cię do tego, by w obiektach wielkopowierzchniowych, wentylacja była w pełni sprawna. Kontrola stanu kanałów wentylacyjnych raz na rok to absolutna konieczność. Zalecamy oczywiście wykonywanie takiego przeglądu częściej. Wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne czyszczenie wentylacji, jednakże nie jest to dobry wybór, ponieważ pracownicy nie mają odpowiedniej wiedzy ani uprawnień i takie czyszczenie może być zupełnie nieskuteczne. Będzie to prowadziło do dalszego zbierania się w kanałach wentylacyjnych brudu, a także gromadzenia się grzybów, bakterii oraz wirusów. Wszystko to będzie mieć wpływ na zdrowie pracowników, co może objawiać się ich chorobami układu oddechowego. W najgorszych przypadkach możliwe jest nawet uszkodzenie całej instalacji. Aby nie narazić się na tego typu komplikacje, zalecamy wybór profesjonalnej firmy, która zajmuje się fachowym czyszczeniem wentylacji.

Jak wybrać odpowiednią firmę do czyszczenia wentylacji?

Wybierając firmę, która zajmie się czyszczeniem wentylacji powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej doświadczenie. Firmy posiadające duże doświadczenie w danej branży z reguły odbierane są jako te znające się na rzeczy. Fachowcy, którzy podejmować się będą wykonania zadania, powinni posiadać wieloletnie doświadczenie i wiedzę, która potrzebna jest do wykonania danej usługi. Jednak doświadczenie to nie tylko fachowcy. Warto sprawdzić czy dana firma wykonywała już wcześniej czyszczenie wentylacji w obiekcie podobnym do naszego. Powinniśmy to zweryfikować, ponieważ zupełnie inaczej przeprowadza się czyszczenie wentylacji na małej wysokości i niewielkiej przestrzeni, a zupełnie inaczej przy dużych wysokościach i obiekcie wielkopowierzchniowym. W tym celu powinniśmy skontaktować się z daną firmą i przeczytać opinie na jej temat w Internecie. 

Poza doświadczeniem ważny jest również posiadany sprzęt. Nowoczesne sprzęty pozwolą wyczyścić wentylację szybciej i dokładniej. Jednak niewiele firm może pochwalić się światowej klasy urządzeniami jak na przykład LIVA AIR, które wyróżnia skuteczność i długotrwały efekt. Maszyna ta wyposażona jest w różnego rodzaju szczotki, które umocowane są na giętkich i obrotowych wałkach. Dzięki temu doskonale radzą sobie z nagromadzonymi w wentylacji zanieczyszczeniami. Ta metoda czyszczenia zapewnia prawie 100% skuteczność. 

Kiedy warto zamówić czyszczenie wentylacji z Dolnośląskiem?

Z naszego powyższego materiału wynika, że wentylacji nie warto czyścić na własną rękę, ani wybierać do tego firm bez stosownego doświadczenia i profesjonalnego sprzętu. Przyjęło się, że czyszczenie wentylacji powinno odbywać się raz w roku. Jednak w przypadku wielu przedsiębiorstw jest to zbyt odległy czas. Szczególnie tyczy się to pomieszczeń, w których stężenie zanieczyszczeń jest bardzo wysokie. Mowa tu o chociażby o garażach podziemnych. Częszcze czyszczenie wentylacji zaleca się również w miejscach, gdzie poziom wilgotności jest wyższy, a są nimi np.hale produkcyjne. O tym, że wentylacja wymaga czyszczenia, może informować nas wyższa temperatura, nieprzyjemny i utrzymujący się zapach oraz głośniejsza niż zwykle praca wentylacji. Nie powinniśmy doprowadzić do sytuacji, w której zanieczyszczenie wentylacji doprowadzi do niemożności używania pomieszczenia.