Prywatna szkoła tylko dla bogatych?

Prywatna szkoła tylko dla bogatych?

W powszechnym przekonaniu szkoły niepubliczne, w tym prywatne, zaliczają się do placówek dostępnych tylko dla wybranych. Jeszcze kilkanaście lat temu niepubliczną ścieżkę edukacyjną rzeczywiście wybierało stosunkowo niewielkie grono rodziców. Dzisiaj miejsca te stały się jednak dużo bardziej dostępne, obecnie niemal w każdym dużym i średnim mieście znajduje się przynajmniej jedna szkoła prywatna. Wrocław, Poznań, Kraków czy inne znane miasta – wszędzie tam znaleźć szeroką ofertę edukacyjną. Czy posłanie dziecka do szkoły niepublicznej jest zatem opcją dostępną jedynie dla najbogatszych? 

Dlaczego szkoły prywatne stają się coraz popularniejsze? 

Polska szkoła mierzy się z wieloma problemami. Poza stałym zwiększaniem się liczby miejsc z autorskimi programami edukacyjnymi nie bez znaczenia pozostaje też wzrost zarobków. Obecnie młodzi ludzie decydują się na założenie rodziny na późniejszym etapie życia, kierując się myślą m.in. o zabezpieczeniu środków na przyszłość. Zwiększenie zainteresowanie ofertą prywatną jest również skutkiem obniżenia standardów w szkołach państwowych. Kolejne reformy ministerialne zwiększają liczbę uczniów w klasach, a brak młodej kadry pedagogicznej uniemożliwia wprowadzanie nowych metod nauczania i koncentrację na zagrożeniach, z jakimi dzieci zmierzą się w niedalekiej przyszłości. Konieczność wprowadzanie obostrzeń udowodniła, że nawet w większych miastach szkoły nie są w stanie poradzić sobie z procesem cyfryzacji. To wszystko sprawia, że coraz częstszym wyborem tam, gdzie to możliwe, staje się szkoła prywatna – Wrocław i inne miasta wojewódzkie oferują pod tym względem całkiem bogaty wybór. 

Propozycje szkół prywatnych dla dzieci i rodziców

Oferty ośrodków prywatnych są bardzo zróżnicowane i w znacznej mierze wynikają z propozycji kadry i organizowanych przez poszczególnych nauczycieli autorskich kursów. Dzięki temu uczniowie mają dostęp do specjalistycznej wiedzy, dostarczanej w sposób dopasowany do wieku i możliwości najmłodszych. Na uwagę zasługuje również organizacja roku szkolnego oraz planu dnia, które zdecydowanie odbiegają od tego, co proponuje publiczna placówka. Lekcje prowadzone w formie tutoringu umożliwiają dzieciom naukę poprzez zabawę. W wielu miejscach okresy pobytu w placówce przerywane są tzw. leśną szkołą, w trakcie której dzieci spędzają cały dzień na świeżym powietrzu. W ofercie prywatnych ośrodków znajdują się też lekcje prowadzone w języku angielskim, co pozwoli naturalnie przyswoić język obcy i przełamać opór przed mówieniem.

Szkoła prywatna (Wrocław) – jak wybrać? 

Szukając najlepszej szkoły prywatnej dla swojego dziecka, zwróć uwagę nie tylko na dojazd do niej, ale przede wszystkim na oferowane w niej programy edukacyjne. Poza standardowym już językiem angielskim warto sprawdzić, jakie programy będą w stanie przygotować Twoje dziecko do wyzwań współczesności. W ramach nauki o klimacie zapozna się z metodami rozsądnej gospodarki oraz nauczy się odpowiedzialnej troski o środowisko naturalne, zajęcia poświęcone tematyce lokalnej skupią uwagę na roli w społeczności grupy, osiedla czy miasta, a projety międzykulturowe uwrażliwią na potrzeby osób z innymi doświadczeniami. Decydując się na szkołę rozwijającą zarówno twarde, jak i miękkie kompetencje, pozwalasz dziecku zdobywać wiedzę w przyjazny sposób i otwierasz je na świat.