Sposoby leczenia wad zgryzu

Sposoby leczenia wad zgryzu

Jeszcze kilkanaście lat temu świadomość nieprawidłowej budowy zgryzu miało stosunkowo nieliczne grono osób. Zazwyczaj byli to rodzice małych dzieci, którzy zauważyli u swoich pociech niepokojące objawy. Dzisiaj jednak bardziej zdajemy sobie sprawę, jak ważna dla prawidłowego funkcjonowania jest korekcja nawet mniejszych wad twarzowo-szczękowych. Z tego powodu coraz większą popularnością, również wśród dorosłych, cieszą się aparaty ortodontyczne. Wrocław i inne duże miasta mogą poszczycić się bogatą ofertą specjalistycznych gabinetów. W jakich sytuacjach stosuje się korektę wad zgryzu i na czym ona polega? Wyjaśniamy. 

Czy wada zgryzu jest uleczalna?

Sposób leczenia wady zgryzu uzależniony jest od jej rodzaju i stopnia zaawansowania. W wielu przypadkach osoby z wadą nawet nie zdają sobie sprawy z jej istnienia. Dlatego też zaleca się, by rodzice udali się z małym dzieckiem do ortodonty krótko po wyjściu pierwszych zębów. Na pozycję szczęki, kluczową dla późniejszego rozwoju, wpływa między innymi sposób układania dziecka do snu czy karmienia. Również przedłużone korzystanie ze smoczka bądź ssanie kciuka może sprawić, że budowa szczęki zacznie odbiegać od wzorca. Jeśli lekarz dostrzeże taką potrzebę, jeszcze na etapie zębów mlecznych może zalecić aparat ortodontyczny. Wrocław, podobnie jak każde większe miasto, to miejsce, w którym rodzice bez problemu znajdą ortodontę specjalizującego w pomocy najmłodszym pacjentom. W przypadku leczenia wady zgryzu u dorosłych stosuje się aparat stały, a jeśli wada jest duża, konieczna może być operacja twarzowo-szczękowa. 

Rodzaje wad zgryzu 

Specjaliści wymieniają kilka rodzajów wad zgryzu, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na codzienne funkcjonowanie. Każda z nich wymaga również innego podejścia w trakcie korekty. Wśród nich najczęściej wskazuje się na:

  • tyłozgryz – najpowszechniejsza wada, w której górna szczęka wysunięta jest do przodu, co uniemożliwia stykanie się zębów; 
  • przodozgryz – do przodu wysunięty jest dolny łuk zębowy, zęby również nie mogą się stykać;
  • zgryz głęboki – górne zęby głęboko zachodzą na dolne, co prowadzi do dużych problemów dentystycznych, wadę tę należy bezwzględnie korygować;
  • zgryz krzyżowy – zęby dolne nachodzą na górne;
  • zgryz otwarty – zęby w ogóle się ze sobą nie stykają, szczęka pozostaje stale otwarta, co utrudnia przeżuwanie pokarmów;
  • stłoczenie – zęby nie mają wystarczająco dużo przestrzeni w szczęce lub żuchwie, przez co nie są w stanie rosnąć w linii prostej i przebijają się w nieodpowiednich miejscach. 

Czy warto stosować aparat ortodontyczny (Wrocław) i inne metody leczenia? 

Wydawać się może, że najważniejszym aspektem stosowania różnych metod leczenia wad zgryzu są kwestie estetyczne – twarz to nasza wizytówka, a widoczne dysproporcje mogą wpływać na powstawanie kompleksów. Jednak nieleczone wady zgryzu prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji, powodujących ból i zwiększających poczucie dyskomfortu. Korekta wady zgryzu może przyczynić się do eliminacji niepożądanych nawyków, wspomóc rozwój prawidłowej funkcji narządu żucia i poprawić kontrolę napięcia mięśni. Zastanawiasz się, dokąd skierować się po aparat ortodontyczny? Wrocław należy do miast, w których wybór specjalistów jest bardzo bogaty i umożliwi Ci zatroszczenie się o piękny i zadbany uśmiech.