Wspinaczka na Everest – jak długo trzeba się przygotowywać?

Wspinaczka na Everest – jak długo trzeba się przygotowywać?

Mount Everest, czyli majestatyczny ośmiotysięcznik, jest uznawany za najwyższy szczyt na świecie. Jego dokładna wysokość to 8848 m n.p.m. Ta olbrzymia góra znajduje się w Himalajach Wysokich, na pograniczu Chińskiej Republiki Ludowej oraz Nepalu. Każda osoba, której pasją jest wspinaczka, z pewnością marzy o wyprawie na Everest. Ekstremalne warunki pogodowe, duża wysokość oraz legenda, którą owiany jest szczyt sprawiają, że pomimo upływu ponad 70 lat od pierwszego zdobycia wierzchołka, ten ogromny masyw rozpala wyobraźnie i serca kolejnych wielbicieli wymagających wspinaczek wysokogórskich. Dowiedz się, w jaki sposób przygotować się na taką wyprawę.

Mount Everest – garść praktycznych informacji

W Nepalu Mount Everest jest nazywany Czomolungmą, co w języku Tybetańczyków oznacza Bogini Matka Śniegu lub Bogini Matka Ziemia. Najwyższy szczyt na świecie jest jednocześnie najwyższym masywem w Azji. Wspinacze mogą go zdobyć rozpoczynając swoją wędrówkę od strony chińskiej lub nepalskiej. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, niezbędne będzie zdobycie pozwolenia na wspinanie. Dostaniesz je w każdym państwie na świecie, jednak warto wiedzieć, że zasady jego otrzymania mogą się różnić.

Jak przygotować się do wspinaczki wysokogórskiej?

Zdobywanie najwyższych szczytów na świecie to ogromne wyzwanie. Nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym – często dzień wędrówki kończy się dopiero po kilkunastu godzinach, a pokonany odcinek może nie być satysfakcjonujący. W związku z tym jednym z kluczowych etapów przygotowania jest zdobywanie doświadczenia. Każdy z alpinistów, którzy mają na swoim koncie wspinaczkę na Everest, podkreśla jak wymagający jest to szczyt. Zalecają oni stopniowe zdobywanie doświadczenia poprzez praktykę. Najlepiej stworzyć listę gór, które zamierzasz zdobyć w ciągu najbliższego czasu. Trzymając się określonego planu, zyskasz pewność, że Twoje umiejętności będą z każdą kolejną wspinaczką coraz lepsze. Dzięki temu poznasz również możliwości swojego organizmu – przekonasz się na własnej skórze, gdzie są Twoje granice.

Kolejnym, niezwykle ważnym punktem, jest odpowiednie wyposażenie oraz odzież. Chociaż na zdecydowanej większości trasy na wierzchołek Everestu znajduje się lód oraz śnieg, mają również miejsce suche odcinki pasma górskiego. Jednak zawsze musisz być przygotowany na okresowe opady śniegu. W związku z tym, podstawowym wyposażeniem każdego wspinacza są raki oraz czekan. Samo posiadanie tych elementów nie uratuje Ci jednak życia – najważniejsze jest umiejętne posługiwanie się nimi w praktyce. Dlatego koniecznie przejdź szkolenie z zakresu poruszania się w terenie górskim zimą. Niezbędnym wyposażeniem będzie również odpowiednia odzież termiczna, która zniesie nawet najbardziej ekstremalne temperatury.

Wspinaczka na Everest – koszty

Jeśli rozważasz wspinaczkę na Everest, musisz zdawać sobie sprawę z tego, jakie koszty wiążą się z tego typu wyprawą. W największym skrócie – jest to niezwykle kosztowna przyjemność. Masz do wyboru dwie możliwości – skorzystanie z usług firmy chińskiej lub nepalskiej. Koszty związane ze skorzystaniem z usług pierwszej z wymienionych organizacji wynoszą od 40 000$ do 80 000$. Jeśli zdecydujesz się na wspinaczkę od strony południowej, będziesz musiał zapłacić firmie z Nepalu od 40 000$ do 70 000$. Do tej ceny dochodzą również koszty związane z transportem z Polski w Himalaje, które również nie należą do najniższych.