Szlak na Lugnaquilla – piesza wędrówka po irlandzkich górach Wicklow

Szlak na Lugnaquilla – piesza wędrówka po irlandzkich górach Wicklow

Co przychodzi Ci na myśl, kiedy słyszysz Irlandia? Z pewnością wśród pierwszych skojarzeń znajdą się zielona koniczyna, dzień św. Patryka i majestatyczne, zapierające dech w piersiach wzgórza. Piękne krajobrazy i otaczająca zewsząd natura to jedne z najczęściej wskazywanych przez turystów powodów, aby odwiedzić Irlandię. W poniższym wpisie skupimy się na przygotowaniu do pokonania jednej z najpiękniejszych tras znajdujących się w tym państwie. Sprawdź, co musisz wiedzieć o szlaku na Lugnaquilla!

Garść podstawowych informacji o szlaku na Lugnaquilla

Jeśli planujesz wyprawę w góry Wicklow w Irlandii z pewnością trafiłeś na nazwę Lugnaquilla. To najwyższy szczyt w tym masywie górskim, dlatego co roku wielu turystów planuje podziwiać widoki z jego szczytu. Lugnaquilla ma wysokość 925 metrów, a trasa prowadząca na punkt widokowy znajdujący się na samej górze, nie należy do najtrudniejszych. Dlatego to doskonała wyprawa dla całej rodziny i nawet najmłodsi nie powinni mieć problemów w trakcie marszu.

Niektórzy mówią, że Lugnaquilla przypomina swoim kształtem odwrócony pudding bożonarodzeniowy, z którego ktoś odgryzł trzy kęsy. W związku z tym turyści mogą zobaczyć podczas wspinaczki trzy charakterystyczne punkty. Pierwszym z nich jest duży lodowiec znajdujący się na północny zachód od szczytu. Nosi on nazwę Północnego Więzienia i najczęściej odwiedzany jest podczas zimowych miesięcy, kiedy wspinacze chcą doświadczyć charakterystycznych dla tego okresu warunków.

Kolejne znane miejsce to Południowe Więzienie, które mieści się na południowym wschodzie szczytu. Jest to obszar utworzony przed lodowiec i wyróżnia się ze względu na niezwykle strome zbocza. Jeśli chcesz dotrzeć do Południowego Więzienia, wybierz ścieżkę przez lasy Aughavannagh.

Trzeci charakterystyczny punkt na szlaku na Lugnaquilla to dolina lodowcowa położona na północnym wschodzie, znana pod nazwami Zielony Zakątek oraz Zielone Brzegi. To z pewnością urokliwe miejsce, jednak warto mieć na uwadze, że ścieżki są słabo oznaczone, co może stanowić znaczące utrudnienie dla mniej wprawionych wspinaczy.

Jak przygotować się na wędrówkę w górach Wicklow?

Jeśli zamierzasz wybrać się na szlak na Lugnaquilla, musisz wiedzieć, jak przygotować się do takiej wyprawy. Przede wszystkim wybierz konkretną trasę, którą chcesz wejść na szczyt góry w masywie Wicklow. Do wyboru masz trzy najpopularniejsze ścieżki – pierwsza rozpoczynająca się w miejscowości Baravore, druga w Fentons oraz trzecia określana mianem Zig Zag (ze względu na jej wygląd na mapie przypominający liczne serpentyny).

Kolejną ważną czynnością jest przygotowanie odpowiedniego ubioru oraz ekwipunku. Pamiętaj, że im bliżej szczytu, tym niższe są temperatury (dlatego na wierzchołku Lugnaquilli przeważnie widać śnieg). Kluczowe będą koszulki oraz spodnie termiczne, dzięki którym nie będą Ci straszne mrozy. Na wierzch ubierz przeciwwiatrową i nieprzemakalną kurtkę oraz spodnie. Doświadczeni wpinacze zwracają również uwagę na dobór odpowiedniego obuwia. Powinno ono być stabilne oraz mieć przyczepne podeszwy, tak aby zminimalizować ewentualne ryzyko poślizgnięcia. Do plecaka warto spakować grubą czapkę oraz rękawiczki, które z pewnością przydadzą się, kiedy będziesz bliżej szczytu.

Dzień przed wyprawą koniecznie sprawdź prognozę pogody zapowiadaną na obszar gór w Wicklow. Lugnaquilla jest znana z mało przyjemnych warunków atmosferycznych – przeważnie podczas wędrówki będzie towarzyszyć Ci duże zachmurzenie, wysoka wilgoć oraz zdecydowanie niższa temperatura niż na płaskowyżu.

Samotne wyprawy na szlak na Lugnaquilla są zalecane tylko dla doświadczonych i dobrze zaopatrzonych turystów. Zdecydowanie warto wybrać się w góry Wicklow w towarzystwie innych wspinaczy. Ich obecność z pewnością sprawi, że dzień zdobywania najwyższego szczytu w tym masywie górskim będzie udany i przyjemny.