Tejpy, które nazywane są również taśmami kinezjologicznymi, przechodzą teraz prawdziwy renesans. Do niedawna kojarzyły nam się jedynie ze sportowcami, ponieważ to właśnie u nich, zauważyć mogliśmy kolorowe taśmy na ciele. Tejpy coraz częściej widoczne są również u zwykłych osób, którym pomagają w walce z różnymi schorzeniami. Są doskonałym sposobem na wsparcie w leczeniu, pomagają uporać się z bólem i obrzękami. Sprawdź jak działają tejpy i kiedy powinieneś z nich skorzystać.
Tejpy przede wszystkim są ogromnym wsparciem dla mięśni, ponieważ regulują one ich napięcie w miejscu naklejenia. Dzięki temu nasz zakres ruchu zostaje zwiększony i poprawia się ogólna wydolność mięśni. Taśmy zmniejszają zmęczenie mięśni, ponieważ dzięki nim, nie muszą one już nadmiernie się wysilać, bo wyprodukować odpowiednie dla nich napięcie.
Tejpy często stosuje się w procesie łagodzenia lub całkowitej redukcji bólu. Naklejone tejpy lekko unoszą naszą skórę, przez co zmniejszają nacisk na receptory nerwowe. Dzięki temu łagodzą dolegliwości bólowe, które odczuwamy podczas kontuzji.
Tejpy odpowiadają również za stabilizację naszych stawów. Ich aplikacja zwiększa ich zakres ruchu, a także wspomaga ich pracę i wpływa na korekcję niewłaściwej pozycji stawu. Taśmy kinezjologiczne są tzw. bierną podporą ciała, a więc przyczyniają się do wspomagania korekcji wad postawy.
Tejpy doskonale wpływają na poprawę mikrokrążenia i aktywację systemu limfatycznego. Tak jak w przypadku redukcji bólu tak i tutaj, tejpy unoszą i napinają skórę, powodując powiększenie przestrzeni między skórą, a powięzią. Dzięki temu usprawnia ona działanie układu limfatycznego. Krążenie krwii poprawia się poprzez rozszerzenie naczyń w skórze.
Dla kogo przeznaczone są tejpy?
Tejpy skierowane są do osób, które uprawiają sport i narażone są na kontuzje stawów i mięśni. Taśmy mają również szerokie zastosowanie w ortopedii, rehabilitacji, a nawet odnowie biologicznej. Używa się ich na przykład po operacji w celu przyspieszenia gojenia się ran, a nawet wchłaniania blizn. Często używają ich również kobiety w ciąży, którym pomagają one w bólach kręgosłupa, a także w zapobieganiu powstawania rozstępów.