Klimatyzacja – ile kosztuje i jak dostosować ją do swoich potrzeb?

Klimatyzacja – ile kosztuje i jak dostosować ją do swoich potrzeb?

Zakup odpowiedniej klimatyzacji do Twojego domu to z pewnością niełatwa decyzja. Urządzenie tego typu znacząco podnosi komfort przebywania we własnych czterech ścianach, szczególnie w trakcie letnich miesięcy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, który model wybierzesz, dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób działa to praktyczne rozwiązanie i poznaj koszty związane nie tylko z samym sprzętem, ale również jego eksploatacją.

Zasady działania klimatyzacji

Najważniejszym celem działania klimatyzacji jest zapewnienie optymalnych warunków w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Nie wszyscy wiedzą, że to urządzenie nie tylko chłodzi powietrze, ale również je osusza i filtruje. W tym celu sprawnie działająca klimatyzacja musi składać się z dwóch jednostek – jednej, znajdującej się wewnątrz pomieszczenia oraz drugiej, która montowana jest na fasadzie budynku. Najbardziej podstawowy model tego typu urządzenia jest nazywany splitem. W firmach takich jak Airvent znajdziesz wiele różnych klimatyzatorów, które różnią się specyfikacją. W tak szerokiej ofercie z pewnością znajdziesz produkty spełniające Twoje oczekiwania.

Przed zakupem konkretnego modelu, warto poznać budowę urządzenia tego typu. W pierwszej jednostce znajduje się część produktu określana mianem parownika, z kolei w drugiej umiejscowiony jest skraplacz. Obydwa z wymienionych elementów muszą być połączone dwiema specjalnymi rurkami. Pamiętaj, że klimatyzator wymaga podłączenia do prądu.

Substancja, która znajduje się w skraplaczu jest cieczą chłodzącą. W pierwszej kolejności trafia ona do parownika, gdzie następuje jej rozprężenie i przejście w stan lotny. Dzięki temu procesowi powietrze staje się chłodniejsze. Dzięki wentylatorowi następuje cyrkulacja gazów i powietrze o niższej temperaturze trafia do wnętrza pomieszczeń, z kolei ciepłe jest wypychane na zewnątrz budynku. Kiedy do parownika trafia nagrzane powietrze, w wyniku jego skroplenia powstaje para wodna, która następnie przekierowywana jest do jednostki zewnętrznej.

Rodzaje klimatyzatorów do użytku domowego

Z roku na rok klimatyzatory do mieszkań cieszą się coraz większą popularnością. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się wiele produktów tego typu. W sklepach internetowych, takich jak Airvent, znajdziesz różne rodzaje klimatyzatorów. Oto najpopularniejsze typy tych produktów:

  • klimatyzacja ścienna (np. split);
  • klimatyzacja przypodłogowa;
  • klimatyzacja kasetonowa;
  • klimatyzacja kanałowa;
  • klimatyzacja typu multisplit.

Jeżeli szukasz odpowiednich produktów do Twojego mieszkania, najlepiej skonsultować się z doświadczonym specjalistą. Ekspert podpowie, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Koszty klimatyzacji

Musisz wiedzieć, że koszty związane z posiadaniem klimatyzacji nie kończą się na cenie sprzętu. Jest to jedna kwestia, którą powinieneś wziąć pod uwagę, jednak takie aspekty jak montaż oraz eksploatacja tego urządzenia również wiążą się z niemałymi kwotami. 

Uśredniając ceny rynkowe, przeciętny koszt samego urządzenia wynosi 3 000 – 4 000 zł. Konkretna kwota będzie uzależniona od danego modelu oraz rodzaju urządzenia. Jedną z najdroższych propozycji są produkty kasetonowe, ponieważ ich cena sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wśród wielu dostępnych urządzeń tego typu z pewnością znajdziesz model, który spełni Twoje oczekiwania, a jego kwota będzie w Twojej półce cenowej.