Jak plewić chwasty?

Jak plewić chwasty?

Każdy działkowiec bądź posiadacz przydomowego ogródka wie, jak uciążliwe potrafią być chwasty. Są one nie tylko nieestetyczne, ale także stanowią zagrożenie dla roślin, kwiatów czy innych naszych upraw. Mogą powodować obumieranie innych roślin i warzyw, poprzez zabieranie wody oraz składników odżywczych z gleby. Trzeba pamiętać, że pozostawienie chwastów lub ich połowiczne osuwanie nie wchodzi w rachubę, gdyż za jakiś czas potrafią wyrosnąć ze zdwojoną mocą.

Jak plewić chwasty?

Jak plewić chwasty?Na szczęście są sposoby przetestowane przez doświadczonych ogrodników, które pozwolą nam znaleźć choć odrobinę nadziei na wygraną w tej jakże trudnej walce. Należy pamiętać, ze najlepszym czasem na usuwanie chwastów to czas przed ich kwitnięciem. Zatem jak plewić chwasty, aby raz na zawsze się ich pozbyć. Szybkim i prostym sposobem jest przekopanie rabat. Niestety okazuje się on mało trwały i nie skuteczny. Największy efekt przynosi przekopanie pustych rabat, gdyż wtedy można zrobić to na dużą głębokość, ale jeśli rabatki są już częściowo obsadzone, czynność należy wykonywać ostrożnie i dość płytko, żeby nie uszkodzić korzeni. Można także pielić ręcznie przy użyciu np. pazurków. Należy spulchnić ziemię i wyrwać chwasty koniecznie z całymi korzeniami. Systematyczne usuwanie przynosi efekty, jednak kilkutygodniowe zaniedbanie sprawia ponowne pojawienie się chwastów.

Zastosowanie środków chemicznych

Kolejnym sposobem zastosowanym przed użyciem chemii, jest zrobienie własnego roztworu, składającego się z wody i octu w proporcji: ocet 2 : 1 woda. Podczas oprysku należy uważać, żeby nie spryskać innych roślin. Można również zastosować ściółkę, np. z kory sosny. Stosuje się ją dopiero w przypadku całkowitego odchwaszczenia terenu. Ostatecznością są oczywiście środki chemiczne. Jest to najbardziej skuteczny i najszybszy sposób odchwaszczania terenu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *