Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Osoby starsze oraz poruszające się na wózkach inwalidzkich często napotykają trudności w obsłudze domowych sprzętów. Wiele problemów nastręcza wyposażenie łazienki i sanitariatów nie dostosowanych do potrzeb. Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej? Oto kilka wskazówek pomocnych przed remontem.

Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?To co osobom zdrowym wydaje się proste i oczywiste często staje się barierą nie do pokonania w przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową. Rzadko jesteśmy w stanie wczuć się różnice wynikające ze sposobu poruszania się wózkiem inwalidzkim lub niedołęstwo i trudności w przypadku osób starszych. Aby ułatwić im dostęp do sprzętów i sprawić by przestrzeń mieszkania była dla nich bardziej przyjazna i nie utrudniająca codziennego życia warto pamiętać o kilku szczegółach. Poniżej kilka istotnych informacji o tym, jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej.

Prysznic zamiast wanny

To najistotniejsza rzecz w wyposażeniu łazienki w przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową. Osoba na wózku nie jest w stanie samodzielnie wejść do wysokiej wanny. Nie będzie w stanie także się z niej wydostać bez pomocy innych. Dlatego projektując łazienkę pod kątem mieszkańców z tego typu problemem zapomnijmy o wannie.

Brodzik jak krawężnik

W przestrzeni miejskiej największym problemem dla osób poruszających się na wózkach są wysokie krawężniki oddzielające chodnik od ulicy. Podobnie problem wygląda w przypadku prysznica. Montując go, pamiętajmy, że łatwiej wykafelkować powierzchnię pod kątem, aby woda swobodnie spływała rezygnując z brodzika. Na podłodze prościej zamontujemy siedzisko, na które osoba bez problemu przesiądzie się z wózka. Bez konieczności pokonywania bariery jaką jest brodzik.

Barierki i inne szczegóły

Pamiętajmy, o specjalnych nakładkach na toaletę, pozwalających wygodniej i bezpieczniej siadać na nich osobom z trudnością w poruszaniu. Niezbędny będzie też montaż barierek zarówno przy muszli klozetowej jak i pod prysznicem. Tak by móc się ich bezpiecznie chwycić. Jeśli mamy taką możliwość poszerzmy drzwi do łazienki. Tak aby dało się wjechać do wewnątrz wózkiem. W takim wypadku zrezygnujmy też z progów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *