Kiedy wymieniać bęben w drukarce?

Kiedy wymieniać bęben w drukarce?

Drukarka to urządzenie, bez którego trudno dziś wyobrazić sobie pracę. Równie potrzebna okazuje się także w domowym zaciszu. Stale napotykamy bowiem konieczność szybkiego wydrukowania rozmaitych materiałów. Z tego powodu drukarka należy do niezbędnych sprzętów nie tylko w każdym biurze, ale coraz częściej również w prywatnych domach. Aby posłużyła przez długi czas, należy umiejętnie z niej korzystać. Poza wymianą materiałów eksploatacyjnych niektóre urządzenia drukujące wymagają zmiany bębna. Sprawdź, kiedy należy zadbać o tę kwestię.

Bęben – jaką ma funkcję w drukarce laserowej? 

Bęben jest kluczowym elementem budowy drukarki, bez którego uzyskanie wydruku jest niemożliwe. Z tego powodu stanowi jedną z najważniejszych części każdej drukarki laserowej. Za jego pomocą bowiem grafika lub tekst są przenoszone z tonera na papier. Bęben jest elementem światłoczułym, pokrytym specjalistycznym materiałem, np. selenem.

Poszczególne urządzenia drukujące różnią się budową. W niektórych dostępnych na rynku drukarkach bęben jest wbudowany w nie na stałe i połączony z kasetą laserową jako część wymienna. Zdarza się również, że drukarki mają system oddzielnego tonera oraz bębna. Wówczas bęben należy wymienić oddzielnie lub stanowi on część wkładu drukującego (takie rozwiązanie najczęściej mają tonery HP, Samsung czy Canon). Oddzielny bęben wydaje się rozsądniejszą metodą, ponieważ jego żywotność szacuje się nawet na cztery razy dłuższą niż w przypadku tonera.

Częstotliwość wymiany bębna w drukarce

To, jak często należy wymienić bęben w drukarce, uzależnione jest przede wszystkim od tego, jak często urządzenie jest eksploatowane. Częste drukowanie dużej liczby materiałów sprawi, że częstotliwość wymiany bębna również będzie większa. Na żywotność bębna duży wpływ ma również rodzaj drukarki. 

W drukarkach wykorzystujących system oddzielnego tonera i bębna zachodzi konieczność jednoczesnej wymiany obu wskazanych elementów. Według producentów bębny zintegrowane z tonerem mogą posłużyć na ok. 4-5 tysięcy stron. Należy jednak pamiętać, że jest to dodatkowo warunkowane wydajnością używanego materiału eksploatacyjnego. Warto więc inwestować w dobre jakościowo tusze czy tonery HP (bądź inne, pochodzące od równie wiarygodnych producentów). Natomiast w przypadku drukarek, które mają oddzielne kasety tonera i bębna, częstotliwość ich wymiany jest rzadsza. Przyjmuje się, że bęben wystarczy na ok. 20-30 tysięcy stron, ale ponownie jest to uzależnione od konkretnego modelu urządzenia drukującego. 

Należy również zaznaczyć, że liczba stron nie zawsze okazuje się miarodajną informacją. Dlatego prawidłowy czas wymiany bębna najlepiej szacować na podstawie jakości druku. Jeśli zaobserwujesz, że jakość wydruku znacznie się obniżyła lub wydruk jest wadliwy (ma smugi, zabrudzenia itp.), to znak, że czas na wymianę bębna.

Drukarka sama powinna zasygnalizować potrzebę wymiany bębna. Warto zatem zwracać uwagę na komunikaty pojawiające się na ekranie urządzenia. Prawidłowe używanie sprzętu i regularne wymienianie zużytych materiałów eksploatacyjnych sprawi, że drukarka posłuży na długi czas.