Dlaczego tejpy są tak skuteczne?

Kolorowe plastry, które nazywane są tejpami, znane są już chyba wszystkim. Kilka lat temu mogliśmy oglądać je jedynie na sportowcach, szczególnie podczas rozgrywek piłki nożnej. Dziś nosi je już każdy. Mają różne kolory i wzory, aplikować można je w różnych miejscach i są skuteczne na różne rodzaje urazów i kontuzji. Jak to się stało, że tejpy są tak samo popularne jak i skuteczne?

Świat fizjoterapii został zrewolucjonizowany przez Kenzo Kase, który w latach 80-tych wynalazł popularne dziś tejpy. Zaobserwował on, że mięśnie, które utrzymujemy w ruchu, poprawiają krążenie przy jednoczesnym zmniejszeniu bólu i przyspieszeniu procesu gojenia.Dr.Kenzo Kase wiedział, że receptory bólu człowieka, zlokalizowane są pomiędzy skórą właściwą, a powięzią. Zaaplikował on w miejscu bólu rozciągliwą taśmę, której celem było zapewnienie swobodnego ruchu, co pozwalało mięśniom na samoleczenie. Efektem zastosowania plastrów było zmniejszenie dolegliwości bólowych, a także obrzęku. Dodatkowo udało się uregulować ciśnienie płynów ustrojowych. Metoda, którą stworzył Dr. Kase nazwana została kinesiotaping. Pod taką nazwą znamy ją również obecnie. Nie wiemy, czy jest na Świecie sportowiec, który nie korzystał z tejpów. Ich popularność stale rośnie od Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Pekinie w 2008 r.

Tejpy zostały stworzone tak, by jak najbardziej przypominały ludzką skórę. Nie uczulają i nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Tejpy oczywiście najlepiej naklejać u specjalisty, ponieważ złe naklejenie sprawi, że nie będą one po prostu skuteczne. Fizjoterapeuta, który opracował swoją metodę aplikacji, pozwoli nam na uzyskanie najlepszych rezultatów. 

Tejpy stosować można między innymi na urazy lub kontuzje stawu kolanowego, barku, stopy czy pleców. To ostatnie szczególnie tyczy się kobiet w ciąży, które wspierają się tejpami  w bólach pleców, które im towarzyszą. Tejpy są też doskonałym pomocnikiem przy tworzących się rozstępach. Po urodzeniu dziecka, taśmy stosuje się w ramach wspomagania laktacji. Tejpy stosować można również u pacjentów, którzy zmagali się w przeszłości z udarem mózgu. W wyniku uszkodzenia górnego neuronu ruchowego, wzrasta napięcie mięśni, obrzęku, niestabilności stawu barkowego i skokowego. Osłabia to mięśnie tułowia, opadają stopy i dłonie, dochodzi do porażenie mięśni twarzy. Taśmy mają za zadanie obniżyć napięcie spastyczne oraz redukcję powstałych obrzęków. Idealnie sprawdzi się do tego aplikacja więzadłowa. 

Dzięki materiałom, z których wykonane są tejpy, mogą wytrzymać na skórze nawet tydzień. Wszystko zależy od tego, gdzie zostały naklejone, a także jak bardzo narażone są na wszelkie czynniki mechaniczne. Można się w nich swobodnie kąpać bez strachu, że się odkleją. Tejpy nie wywołują alergii ani uczuleń. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu można dobrać je do własnych upodobań.