Czym są liquidy do e papierosów?

Czym są liquidy do e papierosów?

E-papierosy cieszą się dużą popularnością. Niektórzy wybierają je ze względu na chęć rzucenia palenia, inni z uwagi na interesujący design. Alternatywa dla tradycyjnego tytoniu zdobyła grono zwolenników również dzięki możliwości wyboru smakowych liquidów, będących zdecydowanie atrakcyjniejszą opcją, niż dym papierosowy. W artykule wyjaśniamy, czym właściwie jest liquid oraz jak wybrać odpowiedni produkt.

Z czego składa się liquid do papierosa elektronicznego?

E-liquidy (ang. liquid for electronic cigarette), dostępne w sklepach takich jak E Smoking World, są niczym innym, jak płynem, który po podgrzaniu, zamienia się w parę. W jego skład wchodzi glikol propylenowy (PG), gliceryna (VG), nikotyna (do 3,6%) oraz aromat, decydujący o smaku płynu. Producenci oferują także liquidy beznikotynowe, tzw. zerówki. 

Stężenie liquidów – jak dobrać odpowiednie?

Kluczowym elementem, który odróżnia od siebie liquidy, jest stężenie nikotyny. Płyny dostępne na rynku występują w opcjach analogicznych do tradycyjnych papierosów – możemy wybrać wersje mocne, średnie lub słabe. W połączeniu z szeroką gamą dostępnych smaków papierosy elektroniczne stwarzają wiele możliwości na skomponowanie idealnego połączenia. 

E-liquidy są sprzedawane w buteleczkach o pojemności 10 ml i można ich używać do bezpośredniego napełniania e-papierosa. Płyn powinien być przechowywany w ciemnym miejscu w szczelnie zamkniętym opakowaniu, ponieważ nikotyna traci swe właściwości pod wpływem światła i tlenu traci.

Jeśli chodzi o dobór stężenia nikotyny w liquidzie, najlepiej wybrać taką moc płynu, jaka odpowiada stężeniu nikotyny w palonych wcześniej papierosach tradycyjnych. W przypadku osób, które nie paliły wcześniej tytoniu, dobrym wyjściem na początek będzie wybór liquidu o najniższym możliwym stężeniu. Dostępne na rynku płyny posiadają najczęściej ustandaryzowane oznaczenia:

  • Liquidy 18-24mg/ml – mocne, odpowiadają czerwonym papierosom,
  • Liquidy 12mg/ml mają – moc zbliżoną tzw. lightów w niebieskich opakowaniach,
  • , Liquidy 6mg/ml  – odpowiednik „superlightów”.
  • Liquidy 0mg/ml- nie zawierają nikotyny.

Warto pamiętać, że aromat zawarty w płynie łagodzi smak e-papierosów, dlatego początkującym e-palaczom może się wydawać, że wybrali zbyt niskie stężenie nikotyny. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie liquidu?

Zakup liquidu do e-papierosa wiąże się nie tylko z wyborem stężenia nikotyny w danym płynie, ale także jego smaku. Aromaty wpływają na zapach płynu i mają kluczowe znaczenie dla ogólnej oceny e-palenia oraz satysfakcji z zakupionego produktu. Klienci mają do wyboru aromaty o smaku np. kawy, czekolady, mięty, wanilii, wiśni i innych owoców.

Kolejną kwestią, która wpływa na zadowolenie z produktu jest gęstość liquidu, która jest zależna od dwóch składników: glikolu i gliceryny. Im wyższy udział gliceryny w liquidzie, tym liquid jest gęstszy. Dzięki gęstemu płynowi, użytkownik e-papierosa może tworzyć większe chmury z pary. Dodatkowo duża zawartość gliceryny powoduje wolniejszy przepływ liquidu na grzałkę, a tym samym większą wydajność.