Czym jest ISTQB?

Czym jest ISTQB?

ISTQB to skrót od International Software Testing Qualifications Board. ISTQB jest międzynarodową organizacją non-profit, która istnieje od 2012 roku. Została założona w Edynburgu i prawnie jest zarejestrowana w Belgii. Organizacja ta opracowała najbardziej znaną w ścieżkę certyfikacji dla testerów oprogramowania. Tylko do połowy 2015 roku, ISTQB wydało ponad 400 tysięcy certyfikatów na różnych poziomach. Certyfikaty trafiły do osób z ponad 100 różnych krajów na Świecie! Głównym celem organizacji jest promowanie wartości testowania oprogramowania.

Przyszli testerzy oprogramowania lub osoby, które funkcjonują w tym zawodzie na co dzień, decydują się na zdobycie certyfikacji ISTQB, ponieważ jest to potwierdzenie ich dotychczasowej wiedzy i kompetencji z zakresu testowania oprogramowania. Dzięki certyfikacji otrzymujemy uprawnienia do podejmowania określonych ról zawodowych. Szczególnie na początku kariery certyfikacja ma duże znaczenie, ponieważ jest odbierana pozytywnie przez przyszłych pracodawców. 

Certyfikat ISTQB Poziom Podstawowy – co obejmuje?

Poziom Podstawowy certyfikacji skierowany jest do osób, które dopiero zaczynają swoją karierę testerką. Zaliczenie tego etapu certyfikacji jest konieczne, jeżeli zależy nam na przechodzeniu do kolejnych, bardziej zaawansowanych poziomów.

Szkolenie ISTQB Foundation Level, które oparte jest na Sylabusie ISTQB, obejmuje zakres:

  1. Podstawy testowania (na egzaminie znajdziemy 7 pytań z tej sekcji)
  2. Testowania w cyklu życia oprogramowania (6 pytań)
  3. Statystycznych technik testowania (3 pytania)
  4. Technik projektowania testów (12 pytań)
  5. Zarządzania testowaniem (8 pytań)
  6. Testowania wspieranego narzędziami (4 pytania)

Po odbytym szkoleniu, następuje czas na przystąpienie do egzaminu. Egzamin na poziomie podstawowym obejmuje 40 pytań, trwa 60 minut, a próg zdawalności wynosi 26 pytań, a więc 65%. Egzamin opiera się na Sylabusie ISTQB, a więc znajomość sylabusa jest konieczna, by podejść do zaliczenia. 

Czy warto zdobyć Certyfikat ISTQB Poziomu Podstawowego?

Certyfikat ISTQB z pewnością jest wartościowy dla osób, które zaczynają swoją karierę. Nie tylko podnosi nasze kwalifikacje w oczach rekrutera, ale pozwoli też na przyswojenie podstawowej wiedzy z zakresu testowania oprogramowania, a także samej roli QA w roli rozwoju oprogramowania. Certyfikacja pozwoli również na usytuowanie oraz ujednolicenie terminologii.