Co to jest Elterngeld?

Co to jest Elterngeld?

Aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, powinno być otoczone przez kochające go osoby. Szczególnie w pierwszych miesiącach życia niezbędna jest stymulacja dotykiem np. poprzez przytulanie. Wiele rodziców chce być świadkiem zmian zachodzących w życiu swojej pociechy. Jednak aby zapewnić mu bezpieczną przyszłość, wymagane jest zaplecze finansowe. Jeżeli rodzice chcą zostać z dzieckiem w domu mają możliwość otrzymania zasiłku wychowawczego Elterngeld, obowiązującego w Niemczech.

Komu przysługuje Elterngeld?

Jest to świadczenie przysługujące młodym rodzicom. Obowiązuje zarówno obywateli Niemiec jak i obcokrajowców. Jego zakres to 14 miesięcy i może być rozłożony na oboje rodziców, przy czym na jednego z nich może przypadać co najmniej 2 a maksymalnie 12 miesięcy. Tak więc matka może zostać z dzieckiem np. 3, 7, 12 miesięcy, a ojciec odpowiednio 11, 7 lub 2. Jeżeli ktoś wychowuje dziecko samotnie, ma prawo do pełnego 14-miesięcznego zasiłku. Należy pamiętać, że wniosek o Elterngeld trzeba wypełnić przed upływem 3 miesięcy od narodzin dziecka.

Warunki otrzymania zasiłku wychowawczego

Jeżeli rodzic chce otrzymywać wsparcie finansowe, musi mieszkać z dzieckiem na terenie Niemiec. Opiekę nad dzieckiem wykonuje osobiście i nie pracuje więcej niż 30 godzin tygodniowo w skali miesiąca, podczas okresu obejmującego otrzymywanie świadczeń Elterngeld. Wniosek o zasiłek składa w swoim lokalnym urzędzie, który realizuje tego typu wypłaty.

Ile wynosi Elterngeld?

Kwota, jaką można otrzymywać w ramach zasiłku, uzależniona jest od dotychczasowego dochodu. Im mniej wynosił miesięczny dochód netto, tym większy otrzyma się z niego procent. Wypłaty wahają się między 30% do 100% i wynoszą od 300 do 1800 euro miesięcznie.

W celu upewnienia się ile wyniesie nasz zasiłek, w internecie można znaleźć służące do takich obliczeń kalkulatory.

Potrzebna dokumentacja

Każdy wniosek składany do urzędu, potrzebuje poparcia w postaci kompletnej dokumentacji. Tak jest również w przypadku ubiegania się o zasiłek wychowawczy Elterngeld.

Niezbędne do otrzymania zasiłku są niniejsze dokumenty:

  • zaświadczenie o zameldowaniu, urlopie wychowawczym i dochodach z ostatniego roku poprzedzającego narodziny dziecka;
  • certyfikat urodzenia;
  • kopia dowodów tożsamości rodziców.

Pierwsze miesiące życia dziecka to okres, kiedy maluch bardzo szybko się zmienia. Warto zadbać o zabezpieczenie finansowe i zasiłek wychowawczy. Dzięki temu nie będzie trzeba opuszczać najważniejszych i przełomowych momentów w rozwoju pociechy. Warto pamiętać, że Elterngeld daje możliwość pracy w niepełnych wymiarach godzin, a więc nie trzeba całkowicie rezygnować z dotychczasowego poziomu finansowego.